ثبت نام در مجله
ورود به پنل کاربری
مهلت ارسال مقالات

آخرین مهلت ارسال مقالات برای دوره ۲ -شماره ۵ -بهار ۱۴۰۳:

(۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۳)

بانک ها و نمایه ها

civilica

tpbin

magiran

56454

jref-fa

Irindexing

Untitled

 

 

قوانین

قانون بین المللی کپی رایت

 این نشریه تحت قانون بین المللی کپی رایت BY: Creative Commons  می‌باشد.

قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار

این نشریه تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید.

open access
دسترسی آزاد به مقالات نشریه
 
DOAJ
 
طراحی و ارزیابی اقتصادی طولانی مدت سیستم‌های خورشیدی و باتری کاربران مسکونی در کانادا
دوره 1، شماره 2، 1402، صفحات 41 - 66
نویسندگان : میلادبابایی * 1 ، حسن منصف 2

1 دانشگاه تهران

2 دانشگاه تهران

چکیده :
توسعه روزافزون فناوری سیستم‌های فتوولتاییک و باتری در جهان منجر به تغییر سیستم قدرت سنتی برای تامین نیازهای انرژی کاربران مسکونی می‌شود. این سیستم امکان تبادل انرژی بین کاربران مصرف‌کننده و خرده‌فروشان را فراهم می‌کند. همچنین تلفات ناشی از خطوط انتقال و آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی جهت تامین بارهای مصرفی کاربران کاهش می‌یابد و قطعی کلی برق در هر منطقه از بین می‌رود. این مقاله به طراحی و ارزیابی مزایای اقتصادی سیستم‌های خورشیدی و باتری کاربران مسکونی ایالات مختلف کانادا به عنوان مطالعات موردی در نرم افزار PVSyst می‌پردازد. این مطالعه شرایط محیطی همانند شدت تابش، دما و سرعت باد را در نظر می‌گیرد. همچنین عوامل اقتصادی موثر بر ارزیابی همانند هزینه سرمایه‌گذاری اولیه، تعمیر و نگهداری، مشوق‌های دولت، نرخ تورم، تنزیل و .... در نظرگرفته می‌شود. نتایج حاکی از این می‌باشد که سیستم‌های فتوولتاییک در مناطقی که شدت تابش خورشیدی بالا، هزینه سرمایه‌گذاری اولیه پایین و قیمت برق بالایی دارند مزایای اقتصادی بهتری نسبت به سایر مناطق خواهند داشت. همچنین افزودن باتری به سیستم خورشیدی باعث افزایش خودمصرفی و خودکفایی کاربران می‌شود اما هزینه اولیه بالایی دارد که دوره بازگشت سرمایه را افزایش می‌دهد. درنهایت با گذشت زمان با کاهش هزینه ساخت سیستم خورشیدی و باتری، مزایای اقتصادی سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد که این امر منجر به کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی می‌شود.
کلمات کلیدی :
نرخ بازده داخلی (IRR)، هزینه یکنواخت‌سازی انرژی (LCOE)، ارزش فعلی خالص (NPV)، دوره بازگشت سرمایه (PBP)، نسبت عملکرد (PR)، بازده بازگشت سرمایه (ROI)